Spotkanie „Artyści Variete”, gość specjalny: Jerzy Jan Połoński

Świętujemy pierwszy rok „Opery za trzy grosze” w repertuarze Variete!

Historia Mackiego Majchra, herszta bandy ulicznych rzezimieszków, znana jest na całym świecie. Jako jedno z najciekawszych dzieł w historii teatru muzycznego i dramatycznego, „Opera…” odniosła sukces międzynarodowy. W repertuarach teatralnych pojawia się od czasu swojej premiery w 1928 roku, a jej treść pozostaje niezmiennie aktualna.

Pomimo sugestywnego tytułu pod względem muzycznym operą nie jest. Nie usłyszymy rozbudowanych arii, kunsztownych recytatywów czy chórów. Twórca muzyki „Opery za trzy grosze” — Kurt Weill stworzył bowiem nowy typ teatru muzycznego — dostępny i powszechnie zrozumiały, z muzyką, w której brzmią rytmy taneczne foxtrota i tanga, jazz oraz klimat kabaretów oraz kawiarni.

W Krakowskim Teatrze VARIETE reżyser Jerzy Jan Połoński połączył w jednym spektaklu teatr formy, dramatyczny i teatr tańca, teatr plebejski z mieszczańskim. Wprowadził magię, iluzję, pantomimę i efekty pirotechniczne.

Podczas kolejnego spotkania z cyklu „Artyści Variete”, którego gościem będzie Jerzy Jan Połoński, zapytamy o to, jakimi filmami zainspirował się reżyser, tworząc spektakl? Czy „Opera za trzy grosze” to romans czy kryminał? oraz …  czy teatr jest jak cyrk?

Poszukamy też odpowiedzi na fundamentalne pytania stawiane przez głównego bohatera „Opery za trzy grosze”, Mackiego Majchra: – Czymże jest skok na bank wobec założenia banku? Czymże jest usunięcie człowieka wobec kupienia człowieka?

Na spotkanie zapraszamy w sobotę 1 lutego, tuż po spektaklu.

 

jjp

Jerzy Jan Połoński — aktor, muzyk, pedagog i reżyser spektakli w teatrach dramatycznych, muzycznych i lalkowych m.in. w Teatrze Muzycznym w Gdyni, Teatrze Rozrywki w Chorzowie, Teatrze Powszechnym w Łodzi, Teatrze Rampa w Warszawie, Teatrze Groteska w Krakowie. Występował z krakowską kabaretową Formacją Chatelet, znany jest również z programów rozrywkowych i kabaretowych w TVP 2 i TVN oraz seriali telewizyjnych („M jak Miłość”, „39 i pół”, „Klan”, „Na Wspólnej”, „Ojciec Mateusz”).

Spotkania „Artyści Variete” odbywają się po wybranych spektaklach i przybliżają twórców związanych z Krakowskim Teatrem Variete. Są okazją do poznania ich nieco bliżej, porozmawiania, zadania pytań oraz do zapoznania się z tajnikami ich pracy za kulisami teatru.

___________________________________________________________________________

Premiera spektaklu w Variete miała miejsce 19 stycznia 2019 roku. Jest to więc doskonała okazja, by na spektakle 1 i 2 lutego wprowadzić specjalną promocję. W terminie od 20 stycznia do 2 lutego obniżamy ceny biletów! Radzimy się spieszyć, pula biletów w cenie promocyjnej jest ograniczona!

Szczegóły i regulamin promocji

 

 

<< wróć