O teatrze

Idea

Idea powstania sceny specjalizującej się w lekkim repertuarze teatralnym, narodziła się kilkanaście lat temu. Po 12 latach starań, doszło do realizacji tego unikatowego przedsięwzięcia. 30 kwietnia 2014 roku decyzją Rady Miasta Krakowa, Teatrowi VARIETE został nadany Statut Instytucji Kultury. VARIETE pod dyrekcją Janusza Szydłowskiego i Agnieszki Mika jest instytucją artystyczną, w której  tworzy i upowszechnia się sztukę rozrywkową na najwyższym poziomie.

 

O teatrze

Teatr VARIETE

Wydarzenia prezentowane w VARIETE z założenia są repertuarem lekkim, mającym wywoływać uśmiech na twarzy widza. Najmłodsza krakowska scena jest instytucją artystyczną, w której tworzy i upowszechnia się sztukę rozrywkową przy jednoczesnym zachowaniu najwyższych standardów i poziomu artystycznego godnego największych scen musicalowych w kraju. W ciągu 4 lat, od powołania VARIETE i nieco ponad 3 lat od uruchomienia sceny, zostało zrealizowanych już 8 premier teatralnych, w tym 2 musicialowe na licencji broadwayowskich agencji operujących prawami autorskimi na całym świecie  – „Legalna Blondynka” (reż. Janusz Józefowicz), „Chicago” (reż. Wojciech Kościelniak).

W Teatrze Muzycznym nie może zabraknąć muzyki wykonywanej na żywo. Teatr prowadzi cykl koncertów pod marką VARIETE. Na deski Teatru zapraszani są muzycy światowej sławy, którzy zawsze gromadzą pełną widownię. Teatr stawia na różnorodność, stały jest jedynie najwyższy poziom artystyczny prezentowanych wydarzeń.

Krakowski Teatr VARIETE, oprócz tego, że gości na swojej scenie cenione gwiazdy, jest także szansą dla młodych artystów oraz miejscem startu dla nowych przedsięwzięć. Dzisiaj Teatr zdecydowanie jest instytucją prężnie rozwijającą się, aspirującą do bycia jedną z najlepszych i najbardziej rozpoznawalnych scen rozrywkowych w kraju.

Krakowski Teatr VARIETE to nowe miejsce na mapie kulturalnego Krakowa,
nowe miejsce spotkań ze sztuką. 

VARIETE to uśmiech dla Krakowa.
Dyrektor Krakowskiego Teatru VARIETE
Janusz Szydłowski

about2

Teatr impresaryjny

Krakowski Teatr VARIETE prowadzi działalność impresaryjną, angażując do wydarzeń artystycznych najwybitniejszych twórców. Działalność impresaryjna umożliwia prezentację światowych i polskich musicali realizowanych przez znakomite zespoły taneczne i muzyczne, różnorodnych artystów i wykonawców. W VARIETE można podziwiać twórców z całego świata, prezentujących mniej znane formy sztuki. VARIETE  to prezentacja nowych trendów w wykonawstwie szeroko rozumianej sztuki musicalowej.

Budynek

Krakowski Teatr VARIETE mieści się w zabytkowym budynku byłego Kinoteatru Związkowiec. Budynek (wpisany do rejestru zabytków) dawnego kina Związkowiec przy ul. Grzegórzeckiej, został wzniesiony w 1938 roku. W latach 1948-1952 na zlecenie Rady Zakładowej Zakładów Fabryki Maszyn, Kotłów i Wagonów Zieleniewskich, został rozbudowany i zmodernizowany przez wybitnego architekta i inżyniera Zbigniewa Solawę. Pierwotnym celem budynku, było stworzenie miejsca dla potrzeb związanych z organizacją pracy pracowników fabryki i spotkań okolicznościowych. Z czasem Kinoteatr Związkowiec zyskał nowe funkcjonalności, został wyposażony w salę widowiskową oraz salę kinową. W Związkowcu odbywały się liczne imprezy, występy artystów i komików Teatru Satyryków. Związkowiec jest przykładem architektury przedwojennego modernizmu, ma formę prostej bryły z wyraźnie zaakcentowanym uskokiem elewacji. Po remoncie budynek odzyskał dawną świetność i blask, a foyer, sala widowiskowa i schody zostały odrestaurowane, podkreślając ich przedwojenny charakter. Teraz, po ponad 20 latach, Związkowiec, rozpoczyna na nowo pełnić rozrywkową funkcję, stając się siedzibą nowego teatru, pierwszego muzycznego teatru w Krakowie – Teatru VARIETE.

Dyrekcja

people1 Janusz Szydłowski Dyrektor naczelny i artystyczny
people2 Agnieszka Mika Zastępca dyrektora