Pewnego razu w Wenecji

Pewnego razu w Wenecji to opowieść o karnawale weneckim, wyrażona kunsztem komedii dell’arte oraz tańca dawnego. Na scenie spotkają się dwa zespoły: Trupa KOMEDIANTY oraz Balet Cracovia Danza, by przenieść widzów nie tylko w przestrzeni, ale i w czasie, do Wenecji. Komedia dell’arte, czyli teatr rodem z renesansowej Italii, ożyje na scenie w pełnej zwrotów akcji intrydze. Fortuna jednych wyniesie wysoko, innym da los żebraczy, by potem obrócić kołem i pogmatwać życie bohaterów. Gdy zaś na balu wszyscy ukryją swą tożsamość pod maskami, sprawy przybiorą nieoczekiwany obrót. W tym szczególnym spektaklu będzie można zobaczyć prawdziwe maski i kostiumy z epoki oraz oryginalne XVIII-wieczne układy taneczne, zapisane w dawnych traktatach.

Komedia dell’arte to sztuka niedzisiejsza, a zarazem bardzo „na czasie”. Niedzisiejsza, bo powstała pięć wieków temu, a „na czasie”, bo wciąż jest aktualna. Grana nieprzerwanie według tych samych reguł od XVI stulecia, do dziś zachowuje świeżość. Maski, charakterystyczny krok i kunszt aktorów są w stanie opowiedzieć więcej o naszej naturze niż niejeden realistyczny spektakl.

Spektakl jest pierwszym wspólnym projektem dwóch krakowskich zespołów, specjalizujących się w widowiskach historycznych.

Inscenizacja i scenariusz: Agnieszka Cianciara-Fröhlich

Choreografia: Romana Agnel, Dariusz Brojek

Asystent choreografa: Dariusz Brojek

Kostiumy: Monika Polak-Luścińska, Ludwika Gorgoń

scenografia: Izabella Czarnecka

maski: Jonathan Fröhlich, Antonio Fava, Cesare Guidotti, Valentino Infuso, Monika Polak-Luścińska

występują: Balet Cracovia Danza, Trupa Komedianty

premiera spektaklu: 22 lutego 2015, Kraków, Teatr Ludowy

Pewnego razu w Wenecji_01.2016_fot. Tomasz Korczyński7

 

<< wróć