Powróćmy do tamtych lat

reż. JANUSZ SZYDŁOWSKI
PREMIERA: 27 maja 2017 r.

We wrześniu 2016 roku po raz pierwszy Pani Agnieszka przyszła na spotkanie do Krakowskiego Teatru Variete. Jako absolwentka PWST im. L. Solskiego w Krakowie          (i była studentka Dyrektora Janusza Szydłowskiego) – przyniosła swoją pracę magisterską pt. „TEATR, KTÓREGO CHWILOWO NIE MA”, wspominając przy tym momenty kolekcjonowania wszystkich rodzinnych skarbów…

[…] Ku mojemu zdziwieniu dowiedziałem się wówczas, że Jej dziadek, p. Andrzej Wielanowski, od 1952 roku był dyrektorem administracyjnym Krakowskiego Teatru Satyryków (!) A cała grupa kabareciarzy działała m.in. w zabytkowym budynku dawnego krakowskiego Kinoteatru „Związkowiec”, czyli w obecnej siedzibie Krakowskiego Teatru Variete.

Ten motyw stał się dla nas bardzo inspirujący… Dostęp do wyjątkowych anegdot, przeróżnych materiałów (programów spektakli, starych plakatów, odręcznie pisanych notatek, zdjęć, recenzji z lat pięćdziesiątych i wielu innych) zmotywowały nas do podjęcia tematu „teatru satyryków”.

(…) Dyrektor Janusz Szydłowski, w swojej nowej wizji spektaklu, zainicjował jako pierwszy: „POWRÓĆMY DO TAMTYCH LAT”. Jednak porwał się także na teksty jeszcze bardziej odległe historycznie, równie dobre.

A potem? Potem pojawiły się nazwiska… M.in. żywe legendy polskiego kina i teatru: p. Anna Polony, p. Jerzy Trela i p. Tadeusz Huk. Bo kto inny mógłby w piękniejszym stylu powrócić do tamtych lat polskiego kabaretu?

 

– wspomina Łukasz Szczepanik

                                                                                                          Asystent reżysera

PREMIERA nowego spektaklu w reż. JANUSZA SZYDŁOWSKIEGO już 27 maja 2017 r.

ts najnowszy

 

Kup bilet

<<wróć

person

JANUSZ SZYDŁOWSKI

Aktor, reżyser, doktor sztuk teatralnych w zakresie dyscypliny artystycznej. Absolwent krakowskiej PWST. W czasie studiów był jednym z założycieli i aktorem Teatru STU. Jest współzałożycielem Grupy Proscenium przy Teatrze Rozmaitości w Krakowie. Z sukcesem prowadził swoją działalność za granicą - mieszkał we Włoszech, gdzie studiował język włoski, literaturę oraz dramat w Instituto Dante Alighieri w Bolonii, równocześnie pracując jako pedagog w Instituto Superiore di Studi Musicali O. Vecchi – A. Tonelli w Modenie i Capri. Na zaproszenie emigracyjnego Teatru Nowego przeprowadził się do Londynu, gdzie założył Teatr Impresaryjny. Prowadził oraz reżyserował kabaret Od A Do Z, z którym odwiedził Wielką Brytanię, Stany Zjednoczone, Kanadę, Szwecję i Amerykę Łacińską. Jest laureatem licznych nagród artystycznych, z których wymienić należy: Złotą Maskę za reżyserię Tajemniczego ogrodu w Teatrze Bagatela (2001), odznaczenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Gloria Artis (2009) oraz medal Prezydenta Miasta Krakowa Honoris Gratia (2011). Od maja 2014 roku pełni funkcję Dyrektora Naczelnego i Artystycznego Krakowskiego Teatru VARIETE.
person

ANNA POLONY

Aktorka teatralna, filmowa i reżyserka, która należy do grona wybitnych polskich artystów. Absolwentka Wydziału Aktorskiego oraz Wydział Reżyserii Dramatu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Od 1973 roku pracowała w PWST jako pedagog, a w latach 1999 - 2005 była jej prorektorem. 26 października 1990 roku otrzymała tytuł profesora nauk o sztukach pięknych. Na scenie zadebiutowała rolą Małej Polikseny na deskach Starego Teatru w spektaklu pt. Wojny trojańskiej nie będzie w reżyserii Jerzego Kaliszewskiego. W latach 1960 - 1964 była aktorką Teatru im. Juliusza Słowackiego, następnie do 2002 pracowała w Narodowym Starym Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej. Występowała w spektaklach Konrada Swinarskiego, Jerzego Grzegorzewskiego, Jerzego Jarockiego, Andrzeja Wajdy, Macieja Prusa, Krzysztofa Babickiego i Agnieszki Glińskiej. Za najważniejszą w jej karierze można uznać współpracę z Konradem Swinarskim. Anna Polony wystąpiła w jego dwunastu realizacjach i asystowała przy legendarnej inscenizacji Dziadów Mickiewicza (1973). W roku 1974 zaczęła karierę reżyserską, a jej pierwsze przedstawienie to Dwoje na huśtawce Williama Gibsona w Starym Teatrze. Jest laureatką licznych nagród w dziedzinie teatru, między innymi Nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza - przyznawanej przez redakcję miesięcznika Teatr, Złotej Maski, Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł oraz Nagrody Gustaw przyznanej przez Związek Artystów Scen Polskich. Obecnie na stałe współpracuje z Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.
person

JERZY TRELA

Wybitny aktor teatralny, telewizyjny i filmowy. Absolwent Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Jeden z twórców Teatru STU. Zadebiutował w roku 1969 w wojennym filmie Jerzego Passendorfera Dzień oczyszczenia. Występował w Teatrze Rozmaitości (obecnie Bagatela), a w latach 1969 - 2014 w Starym Teatrze.. Był członkiem podstawowego zespołu Starego Teatru, aktorem wielu przedstawień wyreżyserowanych przez Konrada Swinarskiego. Stworzył wybitne kreacje aktorskie, m.in. w Dziadach, czy Wyzwoleniu. Wystąpił w znanych serialach: Stawka większa niż życie (1968) i Kolumbowie Janusza Morgensterna oraz Janosik Jerzego Passendorfera. Wcielił się także w postać Natana w filmowej wersji Sędziów Wyspiańskiego, w reżyserii Konrada Swinarskiego. Niejednokrotnie spotykał się na planie z innymi znakomitymi twórcami: Andrzejem Wajdą, Jerzym Hoffmanem, Krzysztofem Kieślowskim, Filipem Bajonem, czy Stanisławem Różewiczem. Wziął udział w znanych filmach z nurtu Kina Moralnego Niepokoju oraz w innych, znaczących dziełach tej dekady. W latach 1984 –1990 Jerzy Trela był rektorem krakowskiej PWST. Obecnie pełni funkcję profesora tejże uczelni. Jest dwukrotnym laureatem Nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza – przyznawanej przez redakcję miesięcznika Teatr za sezon 1990/1991 i 1998/1999, nagrody aktorskiej na FPFF w Gdyni oraz Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł. Ponadto, został uhonorowany tytułem Zasłużony dla Kultury Narodowej, a w 2000 - Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Jest laureatem nagrody Złoty Wawrzyn Grzymały z 1992 roku oraz Honorowego Ludwika za całokształt, przyznanego przez Krakowską Fundację Artystów Teatru w 2001 roku. W 2002 roku otrzymał tytuł Krakowianina Roku.
person

TADEUSZ HUK

Aktor teatralny, filmowy i telewizyjny. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie w 1970 roku, po studiach związany był z Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. W latach 1974 - 2015 pracował w Teatrze Starym, a gościnnie występował z Teatrem Bagatela i STU w Krakowie, oraz Powszechnym w Warszawie. Ma na koncie ponad 100 ról teatralnych, telewizyjnych i filmowych (m.in.: Aktorzy Prowincjonalni, Gorączka, Psy, Chłopaki nie płaczą, Poranek Kojota). Otrzymał wiele prestiżowych nagród w kraju i zagranicą. Nagrodzony m.in. Medalem Zasłużony dla Kultury Gloria Artis nadanym przez Ministra Kultury.
person

ANITA SZYDŁOWSKA

person

MARTA BIZOŃ

Aktorka teatralna i filmowa, absolwentka PWST w Krakowie. Na stałe związana z Teatrem Ludowym. Współpracuje również ze Sceną STU i Operą Krakowską. Nagrodzona Stypendium Prezydenta Miasta Krakowa za wybitne osiągnięcia w dziedzinie sztuki estradowej. Zdobywczyni głównej nagrody na XVI Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu oraz I miejsca za rolę żeńską na Festiwalu Teatrów Ogródkowych w Warszawie. Jej najważniejsze role teatralne to Rachela, Antygona, czy też Wiedźma w Macbecie. Za to za jej najważniejsze role filmowe można uznać Quo Vadis, Sława i chwała, Zakochany anioł. Znana szerokiej publiczności dzięki licznym rolom w popularnych serialach jak np. Majka czy Barwy szczęścia. Na swoim koncie posiada dwie solowe płyty: Neapol i Tu i Tu oraz album Rodzynki z migdałami Leopolda Kozłowskiego nagrodzony mianem Złotej Płyty. Współpracowała ze wspaniałymi kompozytorami: Krzesimirem Dębskim czy Zygmuntem Koniecznym. Podziwiała ją publiczność USA, Szkocji, Anglii, Niemiec, Francji, jak również Hiszpanii.
person

BARBARA GARSTKA

Dyplomowana skrzypaczka, absolwentka Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Stanisława Moniuszki w Bielsku-Białej, a także absolwentka PWST w Krakowie na wydziale wokalno-aktorskim. Debiutowała jako studentka na deskach krakowskiego Narodowego Teatru Starego im. Heleny Modrzejewskiej w głównej roli Anusi w „Szkole żon” (reż. E. Kutryś). W latach 2011 -2014 związana z Teatrem im. Juliusza Słowackiego. Występuje także na krakowskiej Scenie STU w spektaklu To tylko miłość (reż. J. Szydłowski), a także w Teatrze 6 Piętro w sztuce Bromba w sieci (reż. M. Wojtyszko). W 2012 roku otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki występującej gościnnie na deskach Teatru im. Juliusza Słowackiego (Nagroda IV Plebiscytu Publiczności). Aktualnie gra rolę Sophie w spektaklu Mamma Mia w Teatrze Muzycznym ROMA w Warszawie (reż. W. Kępczyński), w Teatrze KWADRAT w spektaklu Medium (reż. A. Nejman) . Szerszej publiczności znana jest z dużego i małego ekranu. Widzowie mogli ją podziwiać w filmach takich jak Ostatnie piętro (reż. T. Król), Szkoła uwodzenia (reż. A. Dembski) oraz serialach np. Pierwsza miłość, O mnie się nie martw, Przyjaciółki, Przepis na życie.
person

KAROL WOLSKI

Absolwent Krakowskiego Studium Teatralnego L’art Studio. Współpracował z krakowskim Teatrem HIZOP i Teatrem Łaźnia Nowa, jak również był członkiem Grupy Improwizacyjnej AD HOC z Krakowa. Od 2009 roku związany jest z zespołem teatralno – kabaretowym Grupa Rafała Kmity, która w 2015 roku podjęła współprace z Filharmonią Dowcipu Waldemara Malickiego i Jacka Kęcika – wspólnie realizują program kabaretowy Czas na hity Malickiego i Kmity!. Karol Wolski jest również jurorem na festiwalach i przeglądach kabaretowych, wokalistą i liderem krakowskich zespołów muzycznych: Rock & Walk, Palce Lizać (z którym w 2013 roku dotarł do półfinału programu muzycznego Must Be The Music) oraz T.T. Twist. Od 2014 do 2017 roku pracował dla Fundacji Czerwone Noski, gdzie jako clown odwiedzał dzieci w szpitalach „lecząc poprzez śmiech”. Twórca dobroczynnego Małego Festiwalu Wielkich Rzeczy.
person

JAN BORECKI

Tancerz, absolwent Wyższej Szkoły Trenerów Sportu na kierunku taniec sportowy. Ma osiemnastoletnie doświadczenie w tańcu towarzyskim. Posiada klasę S zarówno w stylu standardowym jak I latynoamerykańskim. Jego największe osiągnięcia (m.in. Mistrzostwo Polski w Show w Tańcach Standardowych) dzieli razem ze swoją partnerką Anita Szydłowską. Aktualnie są oni 8 parą Świata w kategorii 10 tańców. Janek chce wciąż rozwijać swoją karierę, nie tylko w kierunku tańca sportowego. Jednym z marzeń jest szukanie tańca, choreografii w różnych zakątkach świata, poznawanie ludzi, którzy tak jak on poświęcają tej dyscyplinie całe swoje życie. W Teatrze VARIETE jego umiejętności możemy podziwiać także w Variete Film Show.