Powróćmy do tamtych lat

reż. JANUSZ SZYDŁOWSKI
PREMIERA: 27 maja 2017 r.

Spektakl, podczas którego widzowie będą mogli zanucić wraz z aktorami popularne, estradowe szlagiery, jak „Nie kochać w taką noc”, „Powróćmy jak za dawnych lat”, czy „Madame LouLou”. Poza muzycznymi przebojami, w spektaklu reżyserii Janusza Szydłowskiego pt. „Powróćmy do tamtych lat” wykorzystano błyskotliwe skecze i wiersze mistrzów polskiego kabaretu okresu międzywojennego jak: Anda Kitschman, Marian Hemar, Julian Tuwim, Jerzy Jurandot, Konrad Tom. Spektakl — z muzyką na żywo — nawiązuje między innymi do tradycji teatru „Qui pro Quo”. Na scenie występują legendy polskiego filmu i teatru: Krystyna Podleska, Tadeusz Huk, Jerzy Trela i Janusz Szydłowski oraz młodzi, utalentowani aktorzy — Barbara Garstka i Karol Wolski.

We wrześniu 2016 roku po raz pierwszy Pani Agnieszka przyszła na spotkanie do Krakowskiego Teatru Variete. Jako absolwentka PWST im. L. Solskiego w Krakowie (i była studentka Dyrektora Janusza Szydłowskiego) – przyniosła swoją pracę magisterską pt. „TEATR, KTÓREGO CHWILOWO NIE MA”, wspominając przy tym momenty kolekcjonowania wszystkich rodzinnych skarbów…

[…] Ku mojemu zdziwieniu dowiedziałem się wówczas, że Jej dziadek, p. Andrzej Wielanowski, od 1952 roku był dyrektorem administracyjnym Krakowskiego Teatru Satyryków (!) A cała grupa kabareciarzy działała m.in. w zabytkowym budynku dawnego krakowskiego Kinoteatru „Związkowiec”, czyli w obecnej siedzibie Krakowskiego Teatru Variete.

Ten motyw stał się dla nas bardzo inspirujący… Dostęp do wyjątkowych anegdot, przeróżnych materiałów (programów spektakli, starych plakatów, odręcznie pisanych notatek, zdjęć, recenzji z lat pięćdziesiątych i wielu innych) zmotywowały nas do podjęcia tematu „teatru satyryków”.

(…) Dyrektor Janusz Szydłowski, w swojej nowej wizji spektaklu, zainicjował jako pierwszy: „POWRÓĆMY DO TAMTYCH LAT”. Jednak porwał się także na teksty jeszcze bardziej odległe historycznie, równie dobre.

A potem? Potem pojawiły się nazwiska… M.in. żywe legendy polskiego kina i teatru: p. Krystyna Podleska, p. Jerzy Trela i p. Tadeusz Huk. Bo kto inny mógłby w piękniejszym stylu powrócić do tamtych lat polskiego kabaretu?

 

– wspomina Łukasz Szczepanik

                                                                                                          Asystent reżysera

PREMIERA nowego spektaklu w reż. JANUSZA SZYDŁOWSKIEGO już 27 maja 2017 r.

ts najnowszy

 

RECENZJE:

„Wszyscy, którzy pojawiają się na scenie, są profesjonalistami w każdym calu: klasa wykonania, świetna prezencja i nienaganny kostium. Szydłowski skupia na scenie niezwykłych artystów, z którymi chce powrócić do tradycji „szlachetnego kabaretu” (jak czytamy na ulotce, promującej spektakl).

Udaje się to znakomicie. Wieczór ze spektaklem „Powróćmy do tamtych lat” to niezwykle przyjemny, pozytywny i relaksacyjny wręcz czas. Bez przekleństw i jawnego nawiązywania do polityki. Jest to przeżycie czegoś, co na początku może wydawać się nieco archaiczne w swojej formie, ale potem wciąga nas na te niemal dwie godziny.”

Kup bilet

<<wróć

person

JANUSZ SZYDŁOWSKI

Aktor, reżyser, doktor sztuk teatralnych w zakresie dyscypliny artystycznej. Absolwent krakowskiej PWST. W czasie studiów był jednym z założycieli i aktorem Teatru STU. Jest współzałożycielem Grupy Proscenium przy Teatrze Rozmaitości w Krakowie. Z sukcesem prowadził swoją działalność za granicą - mieszkał we Włoszech, gdzie studiował język włoski, literaturę oraz dramat w Instituto Dante Alighieri w Bolonii, równocześnie pracując jako pedagog w Instituto Superiore di Studi Musicali O. Vecchi – A. Tonelli w Modenie i Capri. Na zaproszenie emigracyjnego Teatru Nowego przeprowadził się do Londynu, gdzie założył Teatr Impresaryjny. Prowadził oraz reżyserował kabaret Od A Do Z, z którym odwiedził Wielką Brytanię, Stany Zjednoczone, Kanadę, Szwecję i Amerykę Łacińską. Jest laureatem licznych nagród artystycznych, z których wymienić należy: Złotą Maskę za reżyserię Tajemniczego ogrodu w Teatrze Bagatela (2001), odznaczenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Gloria Artis (2009) oraz medal Prezydenta Miasta Krakowa Honoris Gratia (2011). Od maja 2014 roku pełni funkcję Dyrektora Naczelnego i Artystycznego Krakowskiego Teatru VARIETE.
person

ANNA POLONY

Aktorka teatralna, filmowa i reżyserka, która należy do grona wybitnych polskich artystów. Absolwentka Wydziału Aktorskiego oraz Wydział Reżyserii Dramatu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Od 1973 roku pracowała w PWST jako pedagog, a w latach 1999 - 2005 była jej prorektorem. 26 października 1990 roku otrzymała tytuł profesora nauk o sztukach pięknych. Na scenie zadebiutowała rolą Małej Polikseny na deskach Starego Teatru w spektaklu pt. Wojny trojańskiej nie będzie w reżyserii Jerzego Kaliszewskiego. W latach 1960 - 1964 była aktorką Teatru im. Juliusza Słowackiego, następnie do 2002 pracowała w Narodowym Starym Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej. Występowała w spektaklach Konrada Swinarskiego, Jerzego Grzegorzewskiego, Jerzego Jarockiego, Andrzeja Wajdy, Macieja Prusa, Krzysztofa Babickiego i Agnieszki Glińskiej. Za najważniejszą w jej karierze można uznać współpracę z Konradem Swinarskim. Anna Polony wystąpiła w jego dwunastu realizacjach i asystowała przy legendarnej inscenizacji Dziadów Mickiewicza (1973). W roku 1974 zaczęła karierę reżyserską, a jej pierwsze przedstawienie to Dwoje na huśtawce Williama Gibsona w Starym Teatrze. Jest laureatką licznych nagród w dziedzinie teatru, między innymi Nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza - przyznawanej przez redakcję miesięcznika Teatr, Złotej Maski, Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł oraz Nagrody Gustaw przyznanej przez Związek Artystów Scen Polskich. Obecnie na stałe współpracuje z Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

Obecnie Pani Anna Polony nie występuje w spektaklu "Powróćmy do tamtych lat".
person

JERZY TRELA

Wybitny aktor teatralny, telewizyjny i filmowy. Absolwent Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Jeden z twórców Teatru STU. Zadebiutował w roku 1969 w wojennym filmie Jerzego Passendorfera Dzień oczyszczenia. Występował w Teatrze Rozmaitości (obecnie Bagatela), a w latach 1969 - 2014 w Starym Teatrze.. Był członkiem podstawowego zespołu Starego Teatru, aktorem wielu przedstawień wyreżyserowanych przez Konrada Swinarskiego. Stworzył wybitne kreacje aktorskie, m.in. w Dziadach, czy Wyzwoleniu. Wystąpił w znanych serialach: Stawka większa niż życie (1968) i Kolumbowie Janusza Morgensterna oraz Janosik Jerzego Passendorfera. Wcielił się także w postać Natana w filmowej wersji Sędziów Wyspiańskiego, w reżyserii Konrada Swinarskiego. Niejednokrotnie spotykał się na planie z innymi znakomitymi twórcami: Andrzejem Wajdą, Jerzym Hoffmanem, Krzysztofem Kieślowskim, Filipem Bajonem, czy Stanisławem Różewiczem. Wziął udział w znanych filmach z nurtu Kina Moralnego Niepokoju oraz w innych, znaczących dziełach tej dekady. W latach 1984 –1990 Jerzy Trela był rektorem krakowskiej PWST. Obecnie pełni funkcję profesora tejże uczelni. Jest dwukrotnym laureatem Nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza – przyznawanej przez redakcję miesięcznika Teatr za sezon 1990/1991 i 1998/1999, nagrody aktorskiej na FPFF w Gdyni oraz Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł. Ponadto, został uhonorowany tytułem Zasłużony dla Kultury Narodowej, a w 2000 - Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Jest laureatem nagrody Złoty Wawrzyn Grzymały z 1992 roku oraz Honorowego Ludwika za całokształt, przyznanego przez Krakowską Fundację Artystów Teatru w 2001 roku. W 2002 roku otrzymał tytuł Krakowianina Roku.
person

TADEUSZ HUK

Aktor teatralny, filmowy i telewizyjny. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie w 1970 roku, po studiach związany był z Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. W latach 1974 - 2015 pracował w Teatrze Starym, a gościnnie występował z Teatrem Bagatela i STU w Krakowie, oraz Powszechnym w Warszawie. Ma na koncie ponad 100 ról teatralnych, telewizyjnych i filmowych (m.in.: Aktorzy Prowincjonalni, Gorączka, Psy, Chłopaki nie płaczą, Poranek Kojota). Otrzymał wiele prestiżowych nagród w kraju i zagranicą. Nagrodzony m.in. Medalem Zasłużony dla Kultury Gloria Artis nadanym przez Ministra Kultury.
person

ANITA SZYDŁOWSKA

person

MARTA BIZOŃ

Aktorka teatralna i filmowa, absolwentka PWST w Krakowie. Na stałe związana z Teatrem Ludowym. Współpracuje również ze Sceną STU i Operą Krakowską. Nagrodzona Stypendium Prezydenta Miasta Krakowa za wybitne osiągnięcia w dziedzinie sztuki estradowej. Zdobywczyni głównej nagrody na XVI Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu oraz I miejsca za rolę żeńską na Festiwalu Teatrów Ogródkowych w Warszawie. Jej najważniejsze role teatralne to Rachela, Antygona, czy też Wiedźma w Macbecie. Za to za jej najważniejsze role filmowe można uznać Quo Vadis, Sława i chwała, Zakochany anioł. Znana szerokiej publiczności dzięki licznym rolom w popularnych serialach jak np. Majka czy Barwy szczęścia. Na swoim koncie posiada dwie solowe płyty: Neapol i Tu i Tu oraz album Rodzynki z migdałami Leopolda Kozłowskiego nagrodzony mianem Złotej Płyty. Współpracowała ze wspaniałymi kompozytorami: Krzesimirem Dębskim czy Zygmuntem Koniecznym. Podziwiała ją publiczność USA, Szkocji, Anglii, Niemiec, Francji, jak również Hiszpanii.
person

BARBARA GARSTKA

Dyplomowana skrzypaczka, absolwentka Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Stanisława Moniuszki w Bielsku-Białej, a także absolwentka PWST w Krakowie na wydziale wokalno-aktorskim. Debiutowała jako studentka na deskach krakowskiego Narodowego Teatru Starego im. Heleny Modrzejewskiej w głównej roli Anusi w „Szkole żon” (reż. E. Kutryś). W latach 2011 -2014 związana z Teatrem im. Juliusza Słowackiego. Występuje także na krakowskiej Scenie STU w spektaklu To tylko miłość (reż. J. Szydłowski), a także w Teatrze 6 Piętro w sztuce Bromba w sieci (reż. M. Wojtyszko). W 2012 roku otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki występującej gościnnie na deskach Teatru im. Juliusza Słowackiego (Nagroda IV Plebiscytu Publiczności). Aktualnie gra rolę Sophie w spektaklu Mamma Mia w Teatrze Muzycznym ROMA w Warszawie (reż. W. Kępczyński), w Teatrze KWADRAT w spektaklu Medium (reż. A. Nejman) . Szerszej publiczności znana jest z dużego i małego ekranu. Widzowie mogli ją podziwiać w filmach takich jak Ostatnie piętro (reż. T. Król), Szkoła uwodzenia (reż. A. Dembski) oraz serialach np. Pierwsza miłość, O mnie się nie martw, Przyjaciółki, Przepis na życie.
person

KAROL WOLSKI

Absolwent Krakowskiego Studium Teatralnego L’art Studio. Współpracował z krakowskim Teatrem HIZOP i Teatrem Łaźnia Nowa, jak również był członkiem Grupy Improwizacyjnej AD HOC z Krakowa. Od 2009 roku związany jest z zespołem teatralno – kabaretowym Grupa Rafała Kmity, która w 2015 roku podjęła współprace z Filharmonią Dowcipu Waldemara Malickiego i Jacka Kęcika – wspólnie realizują program kabaretowy Czas na hity Malickiego i Kmity!. Karol Wolski jest również jurorem na festiwalach i przeglądach kabaretowych, wokalistą i liderem krakowskich zespołów muzycznych: Rock & Walk, Palce Lizać (z którym w 2013 roku dotarł do półfinału programu muzycznego Must Be The Music) oraz T.T. Twist. Od 2014 do 2017 roku pracował dla Fundacji Czerwone Noski, gdzie jako clown odwiedzał dzieci w szpitalach „lecząc poprzez śmiech”. Twórca dobroczynnego Małego Festiwalu Wielkich Rzeczy.
person

JAN BORECKI

Tancerz, absolwent Wyższej Szkoły Trenerów Sportu na kierunku taniec sportowy. Ma osiemnastoletnie doświadczenie w tańcu towarzyskim. Posiada klasę S zarówno w stylu standardowym jak I latynoamerykańskim. Jego największe osiągnięcia (m.in. Mistrzostwo Polski w Show w Tańcach Standardowych) dzieli razem ze swoją partnerką Anita Szydłowską. Aktualnie są oni 8 parą Świata w kategorii 10 tańców. Janek chce wciąż rozwijać swoją karierę, nie tylko w kierunku tańca sportowego. Jednym z marzeń jest szukanie tańca, choreografii w różnych zakątkach świata, poznawanie ludzi, którzy tak jak on poświęcają tej dyscyplinie całe swoje życie. W Teatrze VARIETE jego umiejętności możemy podziwiać także w Variete Film Show.
person

KRYSTYNA PODLESKA

Urodzona w Londynie. Tam też uczęszczała do szkoły baletowej Royal Ballet „White Lodge” po ukończeniu której chciała miała w planach karierę tancerki, niestety została wyrzucona ze szkoły za chodzenie po drzewach w czasie przerwy.

Zamiast tancerką, postanowiła zatem zostać aktorką i rozpoczęła studia w Webber Douglas Academy of Dramatic Art w Londynie. Po ukończeniu ukończeniu których występowała w teatrach w Anglii m.in. w Royal Court Theatre, Richmond Theatre, Coliseum Oldham, Arts Theatre Ipswich, Phoenix Theatre Leicester, The Almost Free Theatre, Riverside Studios i Lyric Theatre oraz w brytyjskiej telewizji: BBC, ITV, GRANADA i BBC Welsh.

W Londynie aktywnie działała w Polskim Teatrze Dramatycznym. Miała także zaszczyt grać w Ognisku Polskim, gdzie występowały legendy przedwojennej sceny m.in.: Tońcio, Ludwik Lawiński, Zosia Terne, Włada Majewska, Renata Bogdańska. Grała również w kabarecie Ref-Rena (Feliksa Konarskiego). Jej największą dumą to rola nieznośnego Wawrzonka w „Pięknej Lucyndzie”, którą specjalnie dla niej napisał Marian Hemar. Sam zresztą wyreżyserował również ten spektakl.

W Polsce zagrała w filmach „Barwy ochronne” i „Kontrakt” Krzysztofa Zanussiego, „Za rok, za dzień, za chwilę” Stanisława Lenartowicza i w „Misiu” Stanisława Barei. Na scenie obecnie występuje w monodramie „Mój boski rozwód” w reżyserii Jerzego Gruzy, oraz spektaklu muzyczny „Powróćmy do tamtych lat” w Krakowskim Teatrze Variete.

Kontynuując korzystanie z witryny, zgadzasz się na stosowanie plików cookie. polityka prywatności

Ustawienia plików cookie na tej stronie są ustawione na „zezwalanie na pliki cookie”, aby zapewnić najlepszą możliwą jakość przeglądania. Jeśli nadal będziesz korzystać z tej witryny bez zmiany ustawień plików cookie lub klikniesz „Akceptuj” poniżej, wyrażasz na to zgodę.

Zamknij