PRZERAŻONY NA ŚMIERĆ

Reżyseria: Ron Aldridge
Czas trwania: ok. 2h
PREMIERA: 31 października 2015

Jest rok 1857. Will Nichols, właściciel młyna, jest nałogowym hazardzistą. Gdy popada w rozpaczliwe długi, zdesperowany decyduje się zagrać o najwyższą stawkę. Od wyniku tej gry zależą jego dalsze losy, a także przyszłość jego małżeństwa. Wynik pokerowej rozgrywki prowadzi do zdrady, morderstwa i zemsty…. Spektakl bardzo mocno angażuje odbiorców, zastosowane efekty sceniczne potęgują nastrój napięcia i grozy, wprowadzają atmosferę tajemniczości. W przedstawieniu pojawiają się też magiczne sztuczki i elementy iluzji. Liczne zwroty akcji zaskakują widza i do ostatniej minuty trzymają w napięciu.

PRZERAZONY

Kup bilet

<<wróć

person

RON ALDRIDGE scenariusz i rezyseria

Od ponad 35 lat aktywnie tworzy jako reżyser, scenarzysta oraz aktor. Jest reżyserem teatrów repertuarowych, w londyńskim teatrze offowym, na Festiwalu w Edynburgu; w Izraelu (w Hebrew); w Wiedniu; na Bliskim i Dalekim Wschodzie (dla Dereka Nimmo); w wielu produkcjach objazdowych na ternie U.K.; na londyńskim West Endzie. Spod jego pióra wyszło szesnaście sztuk, pięć z nich zostało opublikowanych przez Josef Weinberger Ltd. - ,,You’re Only Young Twice’’, ,,It’s Never Too Late’’, ,,My Dog’s Got No Nose”, ,,That’s Love” oraz ,,Scared To Death”. Najnowsza premiera sztuki autorstwa Rona Aldridge’a ,,Three’s A Crowd” miała światową premierę w Antwerpii, w języku flamandzkim, w sierpniu 2015r. Jego sztuki są wystawiane na Węgrzech, w Belgii, Niemczech, Holandii, Szwajcarii i Polsce.
,,That’s Love” zostało zaprezentowane polskiej publiczności w krakowskim Teatrze Scena STU pod tytułem ,,To właśnie miłość”. Natomiast polska prapremiera ,,Scared to death” - ,,Przerażony na śmierć” odbędzie się 31 października 2015r. w Krakowskim Teatr VARIETE.
Jako aktor scen West Endu pojawił się na deskach teatrów w wielu rolach, włączając główną rolę w wyróżnionym wieloma nagrodami spektaklu ,,Children of a Lesser God’’. Razem z Elizabeth Quinn występował w wystawianej przez wiele lat komedii ,,Run For Your Wife”, ,,Funny Money” (tu był także asystentem reżysera) oraz ,,Odd Couple’’ w którym grał razem z Jackiem Klugmanem oraz Tonym Randallem.
Występował w wielu produkcjach telewizyjnych, włączając: ,,London’s Burning”, ,,The Bill”, ,,2.4 Children”, ,,Fools Gold” (występował razem z Sean Beanem), ,,Minder” (z Goeorgem Cole), ,,Nelson’s Column” (z John Gordon SInclair), ,,Eastenders” (z Barbarą Windsor), oraz jako Bronco w ,,Only Fools and Horses” (z Davidem Jasonem and Johnem Challisem).
person

KRYSTYNA PODLESKA tłumaczenie

Aktorka i tłumaczka. Urodziła się w Londynie, gdzie ukończyła Douglas Academy Of Dramatic Art. Występowała w wielu brytyjskich teatrach, m.in.: Royal Court Theatre, Richmond Theatre, Oldham Coliseum Theatre, Pheonix Theatre Leicester, w polskim Teatrze Dramatycznym, a także Teatrze Syrena. Miała zaszczyt grać Ognisku Polskim, gdzie występowały legendy przedwojennej sceny. Jej największa duma to rola nieznośnego sługi Wawrzonka w "Pięknej Lucyndzie", którą z myślą o niej napisał Marian Hemar. Przez większość widzów zapamiętana jako dziewczyna prezesa Ochódzkiego w filmie "Miś" Stanisława Barei. Za najciekawsze tłumaczenia, jakie wykonywała uważa: "Kopciucha" Janusza Głowackiego oraz "Teatr andrzeja Wajdy" Macieja Karpińskiego. stuki w jej tłumaczeniu wystawiane są w teatrach w całej Polsce.
person

ANNA WOŁEK tłumaczenie

Dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Impresaryjnego Teatru Muzycznego w Toruniu. Przez wiele lat związana z magazynem "The Economist" oraz Radiem Wolna Europa. Wykonywała tłumaczenia wielu sztukl teatralnych, wśród nich: Rebecca Lenkiewicz "The Night Season". Conor McPherson "Shining City", Abi Morgan "Thiny Dynamine". Wspólnie z Krystyna Podleską stworzyły polskie wersje językowe następujących sztuk: Anthony Marriot i Alistair Foot "Bez seksu proszę", Marie Jones"Kamienie w kieszeniach", Frank McGuinness "Mój Anioł Stróż". Jest absolwentką Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i Westminster University w Londynie. Zajmuje się kulturą polskiej emigracji, a także twórczością Mariana Hemara.
person

SEBASTIAN BERNATOWICZ muzyka

Pianista i kompozytor, aranżer. Absolwent Krakowskiej Akademii Muzycznej (klasa fortepianu). Lider "Jazz Trio", "Seb Bernatowicz Trio", "Eastcom". Autor pięciu autorskich płyt. Jego ostatni solowy album nosi nazwę "Tańce Wschodnie". Producent płyty "Odjazd" Renaty Przemyk oraz "Pudelsów". Autor muzyki do spektakli: "Mały Lord" (Opera Krakowska), "Legalna Blondynka" (Krakowski Teatr VARIETE), "To własnie miłość" (Teatr STU) i wielu, wielu innych...
person

ANNA SEKUŁA kostiumy i scenografia

Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej oraz Studium Scenografii ASP w Krakowie. Opracowała scenografię i kostiumy do blisko 200 spektakli. Przez ponad 20 lat związana była z Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Współpracowała także z innymi krakowskimi teatrami, m.in.: Teatrem Starym, Teatrem Ludowym i Teatrem Bagatela oraz teatrami w Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku, Opolu, Rzeszowie i Toriuniu.
person

JĘDRZEJ BUKOWSKI efekty iluzjonistyczne

Jedyny iluzjonista w Polsce z tytułem Doktora, to niedawna wykładowca na Politechnice Wrocławskiej, który zachwycił samego Davida Copperfielda. Od 15 lat uświetnia największe wydarzenia w Polsce. Jest autorem pierwszej w Polsce. Jest autorem pierwszej w Europie zaawansowanej technicznie wystawy "Sekrety iluzjonistów" prezentowanej w 7 krajach. Twórca iluzji stworzonych na potrzeby "Mistrza i Małgorzaty" - sztuki otwierającej największy na Dolnym Śląsku Teatr Muzyczny "Capitol".
person

KAROLINA CHAPKO Mary Nichols

Urodziła się w Nowym Sączu w 1985 roku. Jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Jej rolami dyplomowymi (2008 r.) były: Leni w „Procesie” wg Franza Kafki (reż. W. Śmigasiewicz) w Teatrze Bagatela oraz Daria Pawłowna Szatowa w „Biesach” wg Fiodora Dostojewkiego (reż. K. Jasiński) w Teatrze STU. Od 2009 roku jest etatową aktorką Teatru Bagatela, gdzie występuje w różnorodnych gatunkowo i tematycznie sztukach. Zagrała min. Ofelię w „Hamlecie”, Małą Metalową Dziewczynkę w „Między nami dobrze jest”, a ostatnio Candy w „Locie nad kukułczym gniazdem”, główną kobiecą rolę w „Ławeczce” w reż. Ingmara Villqista i Biankę w „Piskromieniu Złośnicy” w reż. Michała Kotańskiego.
person

AGNIESZKA KAWIORSKA Mary Nichols

Urodzona 29 stycznia 1982 r w Sandomierzu, aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. W 2006 roku ukończyła wydział aktorski w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. Jeszcze jako studentka zadebiutowała na scenie krakowskiego Teatru Starego w spektaklu „Gang Bang“ Pawła Sali w reżyserii Krzysztofa Jaworskiego w 2004 roku. Pierwszą ważna rolą na dużym ekranie był film „Katyń” w reżyserii Andrzeja Wajdy.
person

KAROL JASIŃSKI Will Nichols

Urodzony w 1989 roku w Warszawie. Absolwent Studium Wokalno-Aktorskiego w Gdyni oraz Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Zagrał w spektaklach „Edith Piaf” w Teatrze Miejskim w Gdyni oraz „Machiavelli” w Teatrze Muzycznym w Lublinie.
W Krakowie wystąpił w spektaklu „To tylko miłość” w Teatrze STU. W Teatrze VARIETE gra barwną postać w musicalu „Legalna Blondynka” w reżyserii Janusza Józefowicza. Wolny czas spędza uprawiając triathlon.
person

LESŁAW ŻUREK Jacob Ford

Urodził się w 1979 roku. Jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Od 2005 roku obsadzany jest w wielu wybitnych produkcjach filmowych i serialowych. Obecnie uznawany za jednego z najlepszych aktorów młodego pokolenia, co potwierdzają nagrody, m.in. wyróżnienie za rolę Merkucja w „Romeo i Julii” na XXIII Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi. Szczególny rozgłos przyniosła mu pierwszoplanowa rola w nagrodzonej Złotymi Lwami „Małej Moskwie” i występ u Kena Loacha w filmie „Polak potrzebny od zaraz”.
person

MARCIN ZACHARZEWSKI Jacob Ford

Urodził się 1982 roku w Elblągu. W 2008 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie, (brat bliźniak Maciej – absolwent PWST we Wrocławiu). Osiem lat wcześniej w Teatrze Dramatycznym w Elblągu zadebiutował rolą Will’ego Fischera w „Przygody Tomka Sawyera” w reż. Jan Szurmieja. Za rolę Natana w spektaklu „Sędziowie” (w reż. J. Stuhra) i Suna II w spektaklu „Dobry Człowiek z Seczuanu” (w reż. P. Miśkiewicza) na XXVI Festiwalu Szkół Teatralnych zdobył Nagrodę Aktorską.
person

PIOTR URBANIAK Clem Watkins

Krakowianin, aktor, reżyser i niezwykły głos radiowy. Urodził się w 1967 roku. Miłośnik żagli, tai chi oraz wina (wytrawnego), jest absolwentem krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Od wielu lat związany z Teatrem Bagatela, wcześniej grał na deskach Teatru Ludowego i Narodowego Starego Teatru. Pracował pod kierunkiem m.in. Jerzego Jarockiego, Jerzego Stuhra, Rudolfa Zioły, Barbary Sass i Agnieszki Glińskiej. Występował w zróżnicowanym repertuarze od Shakespeare’a, Moliera, Goethego i Czechowa przez Fredrę, Witkacego i Gombrowicza, po adaptację Mniszkówny. Jego reżyserskim debiutem był przyjęty z entuzjazmem w 2005 roku „Testosteron” Andrzeja Saramonowicza zrealizowany i grany do dziś w Teatrze Bagatela. Jako reżyser przygotował również: „Napis” (2008) i dwukrotnie „Kochanków nie z tej ziemi” (Teatr Bagatela 2010, Teatr Dramatyczny w Płocku 2012) oraz „Wydmuszkę” (2014).

Wystąpił w szeregu seriali, filmów fabularnych („Śmierć jak kromka chleba”, „Zawrócony”, „Pułkownik Kwiatkowski”, reż. K. Kutz) i spektakli Teatru Telewizji oraz programów rozrywkowych i koncertów („Spotkanie z balladą”). W telewizyjnej jedynce, wraz z Agnieszką Szulim, budził telewidzów w programie „Kawa czy herbata”. Wielką miłością Piotra Urbaniaka jest radio, w którym pracował jako autor, współautor oraz prowadzący audycje w RMF FM („Kobiety niezrównane”, „Zaginione cywilizacje”, „Wstawaj, szkoda dnia”, „Wywiady Piotra Urbaniaka”, „Pociąg do Hollywood”). W latach 2004-2008 w RMF Classic prowadził niezrównane „Śniadanie mistrzów”. Dla radia adaptował i wyreżyserował „Wiedźmina” wg A. Sapkowskiego i współtworzył plenerową Inwazję Mocy '99.
person

PAWEŁ SANAKIEWICZ Clem Watkins

Aktor Teatru Bagatela w Krakowie. Urodził się w Krakowie w 1954 r. Tutejszą Państwową Wyższą Szkołę Teatralną ukończył w 1978 i w tym samym roku zadebiutował na scenie jako Albin w „Ślubach panieńskich” w Teatrze Bagatela. Po dwóch latach przeniósł się do Teatru Słowackiego (1980-7), następnie pracował w Teatrze im. Osterwy w Lublinie (1990-2004) i Teatrze im. Żeromskiego w Kielcach (2006-10), a obecnie znów w stałym zespole Bagateli. Ma w dorobku udział w różnorodnych inscenizacjach: Arystofanesa, Eurypidesa, Sofoklesa, Plauta, Shakespeare’a, Moliera, Czechowa, Becketta, Brešana, Pintera, Stopparda, Fredry, Słowackiego, Wyspiańskiego, Witkacego, Gombrowicza, Mrożka, Różewicza etc. Współpracuje z krakowskimi scenami prywatnymi: Teatrem Nowym (m.in. rola Lukrecji w „Lubiewie”, reż. P. Sieklucki) i Teatrem Barakah.
person

WOJCIECH TRELA John Doherty

Urodził się w 1988 r w Krakowie. Absolwent Wydziału Aktorstwa Dramatycznego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie. Aktor Narodowego Starego Teatru w latach 2011-2013. Wystąpił w spektaklach: „Pan Tadeusz”- reż. M. Grabowski, „Śmierć i zmartwychwstanie świata” - reż. E. Marciniak, „W tym domu czeka w uśpieniu zmarły Cthulhu”- reż. M. Borczuch, „Dumanowski Side B”- reż. S. Krysiak.
person

JAKUB SOKOŁOWSKI John Doherty

Urodzony w Krakowie w 1990 roku. Polski aktor filmowy i teatralny. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie – Wydziału Teatru Tańca. Aktor Teatru Polskiego w Szczecinie, gdzie występował w spektaklach takich jak: „Romeo i Julia” jako Romeo, „Wieczór w Teatrze”, „Rosyjska Noc”. W Krakowskim Teatrze Variéte występuje w dwóch spektaklach Legalna Blondynka oraz Przerażony na Śmierć.

Kontynuując korzystanie z witryny, zgadzasz się na stosowanie plików cookie. polityka prywatności

Ustawienia plików cookie na tej stronie są ustawione na „zezwalanie na pliki cookie”, aby zapewnić najlepszą możliwą jakość przeglądania. Jeśli nadal będziesz korzystać z tej witryny bez zmiany ustawień plików cookie lub klikniesz „Akceptuj” poniżej, wyrażasz na to zgodę.

Zamknij